Kaset Tipi

kaset-tipi-1

Bu tip toz tutucularda torbaların temizliği ikinci bir fan vasıtasıylasağlanmaktadır. Temizleme fanı olarak adlandırılan fan temizlenecek torbalara emiş yönünün tersi yönünde hava üfleyerek temizlemeyi sağlar. Bu sistemin ana avantajı çalışma sahası dar olan sistemlerde mükemmel çözümler sağlayabilmesidir.

Konstrüksiyon

TEKNOFALT, Kaset Tipi Filtreleri, kirli gaz girişi, tozun ayrıldığı kasetlerin bulunduğu ana gövde, temiz gaz bölümü, temizlik arabası, tahrik mekanizması, üfleme (temizleme) fanı, toz toplama bınkeri, taşıma-aktarma helezonu, ayaklardan ibarettir. Bu ünitelere ilaveten emişi sağlayan bir ana fan ve baca sistemi filtreye ilave edilir. Filtre kasetleri üst üste kılıcına ufki olarak kirli gaz bölümüne dizilmiş, temiz gaz bölümüyle contalanarak irtibatı kesilmiştir. Üfleme fanı, temiz gaz kanalı üzerine elastik takoz ile monte edilmiş ve fleksibil hortumla, impulsla hareket eden temizlik arabasına irtibatlanmıştır. Temizlik arabası bakıma gerek duymayan zincir ve çelik halatla dışarı yerleştirilmiş, tahrik motoru ile hareketi sağlanmış.

Çalışma Şekli

Toz, kirli gaz girişinden aşağı doğru üst üste kılıcına dizilmiş kasetlerin yan yüzeylerinden geçerken, kaset içinde yapılan emiş sayesinde kasetler üzerindeki torbaların dış yüzeylerinde birikir. Kasetler üzerindeki torba yüzeylerinde biriken tozlar karşı havaüreten üfleme fanının ürettiği hava ile toz toplama bunkerine düşürülür.

Temizlik arabası temizleme esnasında üç sıra kaseti kapatır. O yüzden orta sıraya üflenen havanın kaldırdığı toz, sağ ve sol kasetlerin kapalı olması sebebiyle, emiş olmadığı için diğer kasetlere gitmeden toz toplama bunkerine dökülür.

Aldığı impuls ile temizlik arabası bir atlayarak aynı işlemleri tekrarlar ve bu işlem programlandığı üzere durmaksızın devam eder. Kasetlerden ayrışan tozlar bunkere toplanır, helezon vasıtasıyla istenilen yere sevk edilir

whatsapp